Güneydoğu Anadolu Turu


Güneydoğu Anadolu Turu

Güneydoğu Anadolu turu Anadolu Bölgesi, Torosların güney yamaçlarından Suriye sınırına kadar uzanan, bölgede başlayan düzlüklerin Arap Yarımadası’nın güneyinden Hint Okyanusu’na uzandığı, Türkiye’nin yedi coğrafi bölgesinden en küçüğü olan karasal ikliminin etkisinde bir bölgedir. Güneydoğu Anadolu turu ile kültür ve lezzet açısından oldukça zengin olan bu bölgeyi ziyaret ederek benzersiz bir tecrübeyi deneyimleyebilirsiniz. Dahil olunacak bir uçaklı ya da otobüsle Güneydoğu Anadolu turu size bunu sunacaktır. İstanbul çıkışlı Güneydoğu Anadolu turları , Ankara çıkışlı Güneydoğu Anadolu turları , İzmir çıkışlı Güneydoğu Anadolu turları , Eskişehir çıkışlı Güneydoğu Anadolu turları , Bursa çıkışlı Güneydoğu Anadolu turları ve Antalya çıkışlı Güneydoğu Anadolu turları gibi birçok şehrimizden Güneydoğu Anadolu turuna çıkmanız mümkün.

Güneydoğu Anadolu turu
Güneydoğu Anadolu Turunda Gezilecek Yerler

Güneydoğu Anadolu turu ile bu bölgede kesinlikle görülmesi gereken Diyarbakır, Ulu Camii, Kale Surları, 10 Gözlü Köprü, 4 Ayaklı Minare’ye ev sahipliği yapmaktadır. Batman’a bağlı kayalara oyulmuş evleri ile ünlü Hasankeyf gezilebilir, buradan Güneydoğu turu çerçevesinde dikkat çeken bir bölge olan Midyat’a geçebilirsiniz. Midyat’ta farklı film ve dizi prodüksiyonlarında yer almış Midyat Konuk Evi ve Güneydoğu Anadolu turu denildiğinde akla gelen telkâri gümüş işçiliği örneklerinin bolca karşılaşılan Gümüşçüler Çarşısı görülebilir. Mardin’de yer alan Kasımiye Medresesi, Mor Benham Kilisesi, Mardin Ulu Camii, Şehidiye Camisi görülmeye değer olup Güneydoğu turları için vazgeçilmez nitelikte yapılardır. Son dönemde popülaritesi yükselen, dünyanın bilinen en eski kült yapılar topluluğu olan ve UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınan Şanlıurfa’daki Göbeklitepe de Güneydoğu Anadolu turu ile kesinlikle görülmesi gereken başka bir bölgedir.

Güneydoğu Anadolu turu 2

Güneydoğu Anadolu turu 3

Güneydoğu Anadolu turu 4

Güneydoğu Anadolu turu 5

Güneydoğu Anadolu Turu Gezisine Neden Katılmalısınız?

Güneydoğu Anadolu turu ile yapılabilecek en keyifli bir başka aktivite de Nemrut Dağı’nda gün doğumunu izlemek olacaktır. Güneydoğu turunda nadiren sayılabilecek su kaynakları olan Balıklıgöl ve Ayn Zeliha Gölü de Güneydoğu Anadolu turu ile ziyaret edebileceğiniz bir farklı nokta. Binlerce yıl türlü halkların iç içe yaşadığı Güneydoğu Anadolu’da ortaya çıkan füzyon sonucu yemek kültürü bir hayli zengindir. Bu özelliği ile Güneydoğu turları turistik olarak epeyce ilgi çekici bir mutfağa sahiptir. Güneydoğu Anadolu turuyla gidilecek Taşhan’da yer alan kahvaltı mekanları bölgenin yöresel mutfağını deneyimlemek için ideal bir tercih olacaktır.


KATEGORİLER