Gap Turları Gezilecek Yerler


GAP TURLARI

Öncelikle Güneydoğu Anadolu bölgesini tanımakla başlayalım. Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Türkiye’nin yedi coğrafi bölgesinden biridir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Türkiye'nin en düzlük bölgelerinden biridir. Etli ve baharatlı yiyeceklere sahip olan zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. GAP turu farklı kültürleri keşfetmek için ziyaretçilerin en çok tercih ettiği bölgelerden biri olmaktadır. Binhan tur GAP turlarını 3 gece 4 gün şeklinde düzenlemektedir. Ankara Çıkışlı GAP turları Mayıs aylarında başlayıp Ekim ayına kadar her Çarşamba gecesi saat 23:30’da ilk hareketi ile gerçekleşmektedir.

İlk olarak tura Adana ile başlanmaktadır. Adana’da Seyhan nehri kenarında bulunan restoranda sabah kahvaltısı ile güne başlanıyor. Ücrete dâhil olarak alınan sabah kahvaltısını nehrin kenarında keyifle yaparak yol yorgunluğunu biraz olsun üzerinizden atabileceksiniz. Sabah kahvaltısının ardından Seyhan Nehri üzerinde bulunan Tarihi Taş Köprü panoramik olarak görülmektedir ve bölgenin en önemli camilerinden olan Adana Sabancı Merkez Camii’ne gidilmektedir. Ufak bir Adana gezisiyle GAP turunu başlamış olacaksınız.Adana’ya veda edip sıradaki şehri görmek için Adıyaman’a doğru yola çıkılmaktadır. Ayrıca tur boyunca yeme-içme ihtiyaçlarınızı rehberimizin sizleri yönlendireceği restoranda karşılayabileceksiniz. Adıyaman’da ekstra olarak düzenlenen Nemrut dağı turuna katılmak isteyen misafirler ile Kommagene Kralı Mithridates ve ailesinin mezarlarının bulunduğu Karakuş Tümülüsü’ne gidilmektedir. Muhteşem manzaranın karşıladığı bölgede uzman rehberlerimizin anlatımlarından sonra Roma döneminin en görkemli köprülerinden birisi olan Cendere Çayı üzerine inşa edilmiş 18 asırlık Cendere Köprüsü’ne gidilmektedir. Burada fotoğraf molası verdikten sonra Nemrut Dağı'na tırmanış yapılmaktadır. Antiochos Tümülüs’ü dev heykeller bulunan bu eşsiz yerde günbatımının görkemli manzarasını izledikten sonra ilk gün programı sona ermektedir.

Binhan tur olarak GAP turlarında konaklama oteli olarak birinci gün Adıyaman Antiochos Oteli tercih etmekteyiz. Konakladığımız otellerde güler yüzlü ve sıcakkanlı personelleri, hijyenik ve konforlu odaları, lezzetli yemekleri ile rahat bir konaklama gerçekleştirebilirsiniz.


 • Binhan Tur ile Ankara Çıkışlı GAP Turunun 2. gününde otelde alınan sabah kahvaltısının ardından Adıyaman’a veda ederek Diyarbakır’a doğru yola çıkılmaktadır.
 • Diyarbakır yol güzergâhı üzerinde Adıyaman, Kâhta, Siverek ve Diyarbakır’ı birbirine bağlayan ve Doğu’nun Boğaz Köprüsü olan Nissibi Köprüsü’nü görebilirsiniz.
 • Diyarbakır’da ilk olarak Ulucami ve Dört ayaklı minare ile programa başlanmaktadır. 9000 yıllık bir tarihe sahip olduğu bilinen Diyarbakır surlarının en eskisi olan Keçi Burcu, Urfa Kapı ve Mardin Kapıyı da panoramik olarak görebileceksiniz. Bilinen en eski yapılar arasında olan bu yerleri gördüğünüzde tarihin arasında adeta kaybolacaksınız.
 • Hıdırellez zamanı yöre halkı dileklerini bir beze yazıp köprüden Dicle Nehri’ne attıkları On Gözlü Köprüye varış gerçekleşmektedir.
 • Buradaki fotoğraf molasının ardından, Dicle Nehri kıyısında bulunan 2015 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınan, tarımsal değerinin dışında, kültürel ve tarihi olarak da özgün bir yere sahip Hevsel Bahçelerini de görebileceksiniz.
 • Diyarbakır gezisini tamamlayıp, sular altında kalmış, iki yakasını Dicle Nehrinin ayırdığı Batman’ın tarihi ilçesi Hasankeyf’e gidilmektedir. Tarihi 12 bin yıl öncesine dayanan, 2020 yılında sular altında kalan Hasankeyf’in hüznüne ortak olacağınız bu gezide görkemini hala koruyan Hasankeyf Kalesi'ni, gizli su Tüneli'ni, El Rızık Camisi'nin Minaresini ve mağaralara ziyaret gerçekleşmektedir.
 • GAP turunun 2.gününü tamamlarken Midyat’a geçiş yapıp Süryani ustalar tarafından geliştirilmiş ve kültür halini almış telkâri sanatı örnekleri görülmektedir ve son olarak Midyat konuk evini ziyaret edip otele geçiş sağlanmaktadır.
 • Binhan tur olarak GAP turlarında konaklama oteli olarak ikinci gün Mardin Mardiva Oteli tercih etmekteyiz. 5 yıldızlı otellerimizde rahat bir konaklama sağlayabilirsiniz.

GAP turunun 3.gününe otelde alınan kahvaltı sonrası Kasımiye medresesi ile başlanmaktadır. 15.yüzyıl sonlarında tamamlanan tarihi medrese ile ilgili rehberimizin anlatımlarından sonra bölgeden ayrılıp tarihi hissedeceğiniz eski Mardin sokaklarında yürüyüş için serbest zamanınız bulunacaktır. Yürüyüşümüz süresince Zinciriye Medresesi, Mardin Protestan Kilisesi, Latifiye Camii, Bakırcılar Çarşısını göreceksiniz. Eski PTT binasının da bulunduğu gezimizi tamamlayıp Peygamberler Şehri Şanlıurfa’ya doğru hareket edilmektedir.


Şanlıurfa da ilk olarak Dünya’nın uygarlık tarihinin ilk tapınaklarına ev sahipliği yapan, Unesco Dünya Kültür Miras Listesindeki Göbeklitepe’ye gidilmektedir. Tarihi 12 bin yıl önceye dayanan Göbeklitepe hakkında rehberimizden tarihi bilgiler alarak gezimizi tamamladıktan sonra Şanlıurfa denilince akla ilk gelen gezi yerlerinden birisi olan Balıklı Göl’e hareket edilmektedir. Balıklı Göl, Şanlıurfa şehir merkezinin güneybatısında yer alan ve İbrahim Peygamberin ateşe atıldığında düştüğü yer olarak bilinmektedir. Kutsal balıkları ve çevrelerindeki tarihi eserler ile Şanlıurfa'nın en çok ziyaretçi çeken yerlerindendir.

GAP turunun 3.gününü tamamlamadan tarihi bakırcılar çarşısında serbest zaman vererek yöresel alışverişlerinizi yapabileceksiniz.

GAP turunun 3.akşamı Şanlıurfa denilince ilk akla gelen meşhur sıra gecesi organizasyonu ekstra olarak düzenlenmektedir. Dileyen misafirler bölge kültürünü tanıyabilecekleri sıra gecesine katılabilirler. Sıra Gecesi organizasyonu Tur fiyatına dâhil değildir. Dileyen misafirler ile araçta buluşarak geçiş yapılmaktadır. Akşam yemeği ile birlikte Sıra Gecesi organizasyon ücreti kişi başı 250 TL’dir. Akşam Yemeği Menüsünde; Lebeni Çorbası, Adana, Patlıcanlı Kebap, Fındık Lahmacun, İçli Köfte Ayran bulunmaktadır. Canlı müzik etkinlikleri ile ortalama 2,5 saat süren Sıra Gecesi organizasyonunun ardından araca binerek otele geri dönüş sağlanmaktadır.

 • Ankara Çıkışlı GAP turlarında 3.gün Şanlıurfa Nevali Otelde konaklama yapılmaktadır.
 • Şanlıurfa otel konaklaması oda + kahvaltı şeklinde olup, otelde akşam yemeği hizmeti alınmamaktadır.
 • Turun son gününde Harran ile geziye başlanmaktadır. Harran, Dünya üzerinde sadece 3 bölgede bulunan Konik Kubbeli Evleri ile koruma altına alınmıştır.
 • Harran’da geleneksel Konik Harran Evlerini görüp bir tanesine misafir olduktan sonra Halfeti’ye geçiş yapılmaktadır. Dileyen misafirler meşhur Halfeti tekne turuna katılabilirler.

GAP turunun son şehrine, baklava ve fıstığıyla meşhur olan Gaziantep’e doğru yola çıkılmaktadır. Zeugma Mozaik Müzesi, Antep Kalesi, Almacı pazarı ve Tahmis kahvecisine gidilmektedir. Birçok yöresel ürün alışverişi yapabileceğiniz çarşılarda lezzetli ürünler satın alabilir ve Ankara’ya dönüş yolcuğuna geçebilirsiniz.

Keyifli ve tarih kokan GAP turunda tüm şehirlerde kendinizi tarihin geçmişinde bulacak ve kültürü yakından tanıyabileceksiniz. Ankara Çıkışlı GAP Turlarında buluşmak üzere siz değerli misafirlerimizi bekliyoruz. 0850 308 57 68 no’lu Binhan Tur müşteri hizmetleri hattı ile iletişime geçerek tur hakkında genel bilgileri müşteri temsilcilerimizden öğrenebilir, Binhan Tur whatsapp şirket hattı üzerinden kayıt işlemleriniz için yardım alabilirsiniz.


KATEGORİLER